Copyright 2024 - Obec Báhoň

Vínna cesta

Turistická oblasť, ktorá sa začína v Bratislave a končí v Smoleniciach a v Trnave. Čím je táto oblasť zaujímavá?

Vlniace sa vinohrady pod Malými Karpatami vás nenechajú na pochybách: je to víno.

 Sme si vedomí, že naše vína nie sú zatiaľ  také známe ako slávne Bordeaux, alebo Champagne, ale skúste sa na pezinské alebo modranské opýtať aj v tom najodľahlejšom kúte Slovenska. Zistíte, že ste práve začali rozhovor o veľmi starom, veľmi dobrom a spoľahlivom priateľovi.

 

Ale nielen vínom je náš malokarpatský kraj živý, zaujímavý a krásny.
Vyberte sa s nami a objavte ďalšie zaujímavosti:

Hrad Červený Kameň 
Starobylý hrad určite patrí medzi tie najkrajšie miesta. Ľudia ho pomenovali podľa červenej skaly, ktorá sa vyskytuje v okolí. Vďaka výhodnej polohe ho vlastnili  významné šľachtické rody.
Z čias vládnutia Fuggerovcov nám ostali naozaj fantasticky gigantické pivnice.
Najdlhšie na hrade pobudli Pálffyovci, ktorí boli vášnivými cestovateľmi a zberateľmi umenia. I dnes sa tu môžeme kochať na prekrásnych freskách, maľbách, grafikách a nábytku.

Sokoliari
V areáli hradu, v Sokoliarskom dvore Astur, nájdete najväčšiu kolekciu dravých vtákov na Slovensku a máte možnosť zoznámiť sa s jednou takmer zabudnutou technikou lovu pomocou dravých vtákov. Ukážka výcviku dravcov sa stane pre Vás a Vaše deti nezabudnuteľným zážitkom.

Modranská keramika
Ak túžite na vlastné oči vidieť, ako sa kúsok neforemnej hliny premieňa na krásny maľovaný džbánok, navštívte SĽM v Modre, alebo niektorú z keramických dieľní. Čaká Vás zaujímavá prehliadka ručne vyrábanej  keramiky a možno i vy zatúžite vlastniť kúsok tejto maľovanej nádhery.

Galéria I. Bizmayera
V starej modranskej bašte, nájdete galériu významného modranského figuralistu I. Bizmayera. Rád sa túlal po okolí, pozoroval ľudí pri práci a každodennom živote a tých, ktorí mu učarili, navždy zvečnil do keramických figúrok.V jeho zbierke nájdete mladuchu vo vyšívanom kroji, vinohradníkov, cigánov muzikantov, ale i starú žobráčku.

 

 

 

Galéria naivného umenia Schaubmarov mlyn v Pezinku
V starobylom barokovom Schaubmarovom mlyne, ktorý je najväčším svojho druhu v Európe a patrí medzi významné technické pamiatky, sa nachádza jedinečná galéria naivného umenia. V jej priestoroch nájdete obrazy a sochy významných slovenských a zahraničných naivných umelcov.
 

 

Malokarpatské múzeum -  Pezinok
V renesančnom  meštianskom dome v centre Pezinka sa dozviete veľa o minulom živote ľudí pod Malými Karpatami. O tom, ako ich celý život ovplyvňovala réva a hlina, ako sa rozvíjali remeslá, o ich ľudových zvykoch, vyšívaných krojoch a folklóre. V starobylých klenbových pivniciach Vás zaujmú pozoruhodné majstrovsky zhotovené sudy, lisy a ďalšie nástroje, ktoré sa používali pri práci vo vinohrade.

 
Jaskyňa Driny Smolenice
Navštívte jedinú sprístupnenú jaskyňu na západnom Slovensku v známej rekreačnej oblasti Jahodník. Medzi jej objaviteľov patril i syn vo svete známeho vynálezcu padáku Štefana Baniča. Ľudia ju pomenovali podľa kríkov drinky, ktorá bujne rastie v okolí. Vstupy do jaskyne sú každú celú hodinu a veríme, že sa Vám bude páčiť.